به کانال تلگرام ما بپیوندید
 • BTC 58419.99
 • YFI 53419.34
 • MKR 5685.4
 • ETH 3790.49
 • AUTO 3061.16
 • YFII 2599.83

توکن های اهرمی BULL، BEAR و HEDGE را بهتر بشناسید

توکن های اهرمی BULL، BEAR و HEDGE را بهتر بشناسید
بابک کیانی
نویسنده: بابک کیانی

رمزارز هایی که در پایان نماد تجاری شان نشانگرهای اضافی دارند، درواقع توکن‌های ERC-20 پایه بوده و به صورت ضربدری عمل می کنند.

به اینگونه توکن ها به اصطلاح توکن‌های اهرمی یا leveraged tokens گفته می‌شود.


برای نمونه رمزارز ETHBULL زمانیکه x3 در پشت آن باشد، یعنی هر 1% که قیمت ارز ETH کاهش و یا افزایش یابد، این ارز سه برابر میزان تغییر ارز اصلی دستخوش دگرگونی خواهد شد.

در حال حاضر سه نوع کلی از اینگونه توکن ها وجود دارد، و این سه نوع به شرح زیر هستند:

 1. اگر نشانگر بول یا BULL در پایان نماد ارز وجود داشته باشد یعنی قیمت ارز سه برابر افزایش نرخ قیمت ارز، اصلی افزایش خواهد یافت.
 2. در همین هنگام، اگر نشانگر بیر یا BEAR در انتهای نماد ارز باشد بدین معناست که هرچقدر قیمت ارز اصلی کاهش یابد، قیمت ارز BEAR سه برابر ارز اصلی کاهش خواهد یافت.
 3. اما نشانگر HEDGE، برای نمونه ارز BTCHEDGE را درنظر بگیرید، این نشانگر دقیقا مانند BEAR عمل می‌کند و تنها تفاوت میان این دو این است که درصد تغییر این ارز منفی 1% است، یعنی هر چقدر قیمت ارز بیت کوین (BTC) کاهش یابد در برابر آن قیمت ارز بیت کوین هدج (BTCHEDGE) یک برابر بیشتر از آن کاهش خواهد یافت.


شما می توانید فهرست کاملی از این توکن ها را در این لینک بیابید.


به تازگی توکن های اهرمی جدیدی به صرافی بزرگ بایننس افزوده شده اند که میتوانید فهرست آنهارا در زیر ببینید:

 1. بیت کوین - BTCBULL / BTCBEAR / BTCHEDGE
 2. اتریوم - ETHBULL / ETHBEAR / ETHHEDGE
 3. ریپل - XRPBULL / XRPBEAR / XRPHEDGE


سه دلیل اصلی برای استفاده از توکن های اهرمی وجود دارد.

مدیریت ریسک

توکن های اهرمی به صورت خودکار سود شما را در ارز اصلی سرمایه‌گذاری می‌کنند.در همین حال، اینگونه توکن ها میزان ریسک را در زمان از دست دادن ارزش کاهش می دهند.

اگر شما دارایی اتریوم ETH عادی خود را بر روی یک پوزیشن سه ماهه تنظیم کنید و قیمت این ارز 33% کاهش یابد، دارای شما از دست رفته است. اما اگر شما بجای این کار، ارز ETHBULL را خریداری کنید، زمانی که بازار رو به پایین حرکت کند دارایی شما بخشی از خود را بفروش خواهد رساند و از دارایی شما محافظت خواهد کرد، بنابرین حتی پس از یک سقوط 33 درصدی در ارز اصلی، بخشی از دارایی ETHBULL شما سر جایش باقی خواهد ماند.


مدیریت حاشیه (Margin)

شما به سادگی میتوانید اینگونه توکن هارا را مانند توکن های معمولی ERC20 خریداری کنید. و نیازی به مدیریت حاشیه، کاهش یا افزایش قیمت، از دست رفتن ارزش ارز و یا هرچیزی از این نخواهید داشت، هر میزانی از ارز ETHBULL یا BTCBULL یا دیگر ارزهای BULL واریز کنید، سه برابر آنرا دریافت خواهید کرد.


پروتکل ERC20

توکن های اهرمی در واقع توکن های ERC20 هستند، یعنی بر روی شبکه‌ی اتریوم سوار شده اند. این بدان معنی است که بر عکس پوزیشن های مارجین، چون می توانید دارایی خود را از حسابتان برداشت کنید، تنها کاری که نیاز است این است که به کیف پول اکانتتان بروید و دارایی‌تان را به کیف پول ETH خود بفرستید. این بدان معنی است که شما می توانید دارایی خود را میان سامانه‌های گوناگون جابجا کنید، برای نمونه Gopax.چگونه می‌توان توکن های اهرمی را خرید و فروش کرد؟

دو روش رایج برای انجام این کار وجود دارد.


اسپات مارکت یا Spot Market (روش پیشنهادی)

ساده ترین روش خرید توکن های اهرمی در بازار اسپات آن است. برای نمونه شما میتوانید به جفت رمزارزی ETHBULL/USDT رفته و در ازای تتر، ارز ETHBULL دریافت کنید (این جفت رمزارزی در صرافی بایننس نیز در دسترس است). برای یافتن بازارهای هر کهنه را می‌توانید به صفحه توکن ها رفته و بر روی نام توکن و یا بر روی ارز اصلی در بالای صفحه کلیک کنید.

به یاد داشته باشید FTX تنها صرافی ای نیست که توکن های اهرمی را پشتیبانی می کند. شما میتوانید توکن‌های هدج (HEDGE) صرافی FTX را در صرافی Gopax نیز خرید/فروش کنید.


تبدیل توکن

شما همچنین می توانید توکن های اهرمی خود را از راه صفحه کیف پول سایت FTX تبدیل کرده و یا بفروشید. پس از اینکه توکن خود را در فهرست مربوطه یافتید، بر روی "Convert" کلید کنید، سپس ۱ صفحه برای شما باز خواهد شد و شما در آن خواهید توانست دارایی خود را تبدیل به توکن اهرمی و یا برعکس تبدیل کنید.


سلب مسئولیت:

ما به هیچ عنوان کاربران سایت را دعوت به اینگونه سرمایه گذاری نمی کنیم


دیدگاه ها
تایید شده: 1 در انتظار تایید: 1 همه: 3 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود

ح خ ح خ
در 1 سال پیش

1.اگر نشانگر بول یا BULL در پایان نماد ارز وجود داشته باشد یعنی قیمت ارز سه برابر افزایش نرخ قیمت ارز، اصلی افزایش خواهد یافت. 2.در همین هنگام، اگر نشانگر بیر یا BEAR در انتهای نماد ارز باشد بدین معناست که هرچقدر قیمت ارز اصلی کاهش یابد، قیمت ارز BEAR سه برابر ارز اصلی کاهش خواهد یافت. 3.فک کنم اشتباه نوشتی

بابک کیانی بابک کیانی
در 1 سال پیش

ویرایش شد.

باسپاس از توجه شما