به کانال تلگرام ما بپیوندید
  • BTC 58558.51
  • YFI 53110.99
  • MKR 5636.97
  • ETH 3665.25
  • AUTO 3060.13
  • YFII 2654.82

ارز دیجیتال مونرو (XMR) چیست و چرا ایمن است

ارز دیجیتال مونرو (XMR) چیست و چرا ایمن است
بابک کیانی
نویسنده: بابک کیانی

مونرو یک ارز کامپیوتری متن‌باز و رمز نگاری شده است که بر پایه بلاک چین به وجود آمده و تراکنش‌های آن محرمانه و غیرقابل ردیابی هستند. این رمزارز در سیستم عامل‌های ویندوز، مک او اس، لینوکس، اندروید و FreeBSD قابل اجرا می‌باشد.


نشان تجاری مونرو XMR می باشد.

مونرو با استفاده از یک دفتر کل به ثبت تراکنش‌ها می‌پردازد و از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. این بدین معناست که مونرو نیز مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج است. این رمزارز قصد دارد با هدف بهبود وضعیت موجود ارزهای رمزپایه، از راه گمنام کردن فرستنده، گیرنده و میزان هر تراکنش ایجاد شده و همچنین شرایط برابر برای فرایند استخراج این ارز، گام بردارد.


برخلاف بسیاری از ارزهای رمزپایه معروف که ریشه در بیت کوین دارند، مونرو بر اساس پروتکل CryptoNote بوده و دارای تفاوت‌های الگوریتمی قابل توجهی در ارتباط با مسدود کردن زنجیره بلوکی است. با ارائه سطح بالایی از حریم خصوصی، مونرو قابل تعویض است به این معنی که هر واحد پول را می‌توان با واحد دیگری جایگزین کرد.


این واحدها از یکدیگر قابل تشخیص نیستند، این باعث می‌شود که مونرو از سایر ارزهای رمز پایه عمومی مانند بیت کوین متفاوت باشد که در آن آدرس‌هایی که پیش از این با فعالیت‌های ناخواسته همراه بوده وارد لیست سیاه شده و توسط اعضای شبکه رد می‌شد.


بیشتر ارزهای رمزنگاری موجود از جمله بیت کوین و اتریوم، دارای زنجیره‌های شفاف هستند به این معنی که تراکنش ها توسط هر کسی در جهان قابل بازرسی و قابل ردیابی است. علاوه بر این، ارسال و دریافت آدرس برای این تراکنش‌ها به طور جدی می‌تواند با هویت دنیای واقعی شخص ارتباط داشته باشد.

مونرو از رمزنگاری برای محافظت از آدرس های ارسال و دریافت و همچنین میزان تراکنش‌ها استفاده می‌کند.


تراکنش‌های مونرو محرمانه و غیرقابل ردیابی هستند.

 هر تراکنش مونرو به طور پیش فرض، تعداد ارسال و دریافت آدرس و همچنین مبلغ تراکنش را دچار مشکل می‌کند. این حفظ حریم خصوصی همیشه به معنای این است که هر فعالیت کاربر مونرو، بر خلاف رمزارزهای انتخابی شفاف (به عنوان مثال Zcash) باعث افزایش حریم خصوصی کاربران دیگر می‌شود.


 مونرو قارچی است. واحدهای مونرو به دلیل ارتباط آن‌ها در تراکنش‌های قبلی نمی‌تواند در لیست سیاه توسط فروشندگان و یا صرافی‌ها قرار بگیرند. این بدان معنی است که مونرو همیشه بدون خطر سانسور پذیرفته می‌شود.

پروژه Kovri که هم اکنون در حال گسترش است، تراکنش‌ها را از راه گره های پروژه اینترنت نامرئی I2P رمزگذاری می‌کند. این کار سبب می‌شود تا آدرس IP یک تراکنش شکسته شود و محافظت بیشتری در برابر نظارت شبکه انجام شود.


مونرو یک انجمن مردمی است که بهترین محققان و استعدادهای مهندسی را در جهان جذب می کند. بیش از 500 برنامه‌نویس از جمله 30 توسعه دهنده اصلی در پروژه مونرو شرکت داشته‌اند که این‌ها در انجمن‌ها و کانال‌های چت فعال هستند.


آزمایشگاه تحقیقاتی مونرو

تیم برنامه نویسی مرکزی و توسعه دهندگان جامعه دائماً مرزهایی را که ممکن است با حریم خصوصی و امنیت کریپتوکارنسی متفاوت باشد تحت فشار قرار می‌دهند.

 مونرو پول نقد الکترونیکی است که امکان پرداخت سریع و ارزان به هرجای دنیا را فراهم می‌کند.

 برای مونرو هیچ دوره برگزاری چند روزه وجود ندارد و هیچ گونه خطری برای اتهامات کلاهبرداری وجود ندارد. جزو روش‌های "کنترل سرمایه" بی‌خطر است. این‌ها اقداماتی است که باعث می‌شود تا جریان ارزهای سنتی، گاهی اوقات تا حد بسیار شدید در کشورهایی که بی ثباتی اقتصادی را تجربه می‌کنند محدود کند.


مونرو ایمن است

 مونرو یک رمزارز غیر متمرکز است به این معنی که پول نقد دیجیتالی امن است که توسط شبکه‌ای از کاربران اداره می‌شود. تراکنش‌ها با اجماع توزیع شده تأیید می‌شوند و سپس تغییر ناپذیر در بلاک چین ثبت می‌شوند. 


مونرو خصوصی است

 مونرو از امضاهای حلقه‌ای، تراکنش‌های محرمانه حلقه‌ای و آدرس‌های خفاشی برای جلوگیری از آشکار شدن مبدأ، مبلغ و مقصد کلیه تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این پول الکترونیکی همه‌ی مزایای یک رمزارز غیر متمرکز را بدون هیچ گونه امتیاز معمولی در مورد حفظ حریم خصوصی فراهم می‌کند.


مونرو غیرقابل ردیابی است

ارسال و دریافت آدرس و همچنین مبلغ تراکنش به طور پیش‌فرض منفجر شده و از بین می‌رود. تراکنش‌ها در بلاک چین مونرو نمی‌توانند به یک کاربر خاص یا هویت دنیای واقعی مرتبط باشند.


ویژگی‌های منحصر به فرد رمزارز مونرو

تعداد کمی از این رمز ارزها امکان مشاهده عمومی همه تراکنش‌ها را می دهند، در حالی که برخی دیگر حریم خصوصی را برمی‌گزینند. مونرو به دلیل آنکه به محوریت حفظ حریم شخصی توجه زیادی دارد، به محبوبیت و پذیرش بالایی دست یافته است. البته این موضوع برای سیاست مداران در کشورهای گوناگون مطلوب نیست به همین دلیل این ارز کامپیوتری همواره مورد تحریم‌هایی هم قرار گرفته است.


بلاک چین مونرو عمداً به صورت غیر شفاف تنظیم شده است. به طوری که با پنهان کردن آدرس‌های مورد استفاده استخراج کنندگان، اطلاعات تراکنش‌ها مانند هویت ارسال کنندگان و گیرندگان و همچنین مقدار هر تراکنش را ناشناس می کند.

به غیر از امتیاز ناشناس ماندن، روند استخراج این رمزارز، همچنین مبتنی بر مفهوم برابری گرایی است. این اصل که همه مردم برابر هستند و لیاقت فرصت‌های برابر در تولید این رمز ارز را دارند.


هنگام راه اندازی مونرو، گسترش دهندگان آن هیچ گونه سهمی را برای خود حفظ نکردند و برای توسعه بیشتر ارز مجازی از کمک ها و حمایت‌های جامعه‌ی این ارز استفاده کردند. مونرو از فرایند ماینینگ پشتیبانی می‌کند که در آن افراد با پیوستن به استخرهای ماینینگ به صورت جمعی برای فعالیت های خود پاداش می‌گیرند، یا می توانند انفرادی و به صورت جداگانه آن را استخراج کنند.


استخراج مونرو می‌تواند بر روی یک کامپیوتر استاندارد انجام شود و به سخت‌افزار خاصی مانند برنامه ویژه مدارهای مجتمع (ASIC) نیاز ندارد. مونرو در تمام سیستم عامل های پیشرو، از جمله Windows ، macOS ، Linux ، Android و FreeBSD اجرا می‌شود.تفاوت مونرو با بیت کوین در چیست؟

تفاوت مونرو با بیت کوین: این ارز یا (XMR) یک رمز ارز متمرکز بر حفظ حریم شخصی و ناشناس بودن است ولی تراکنش‌های بیت‌کوین هنوز قابل ردیابی است.

البته، هر پول فیزیکی دارای یک شماره سریال است که توسط بانک‌ها و دولت‌ها ردیابی می‌شود. اما لازم نیست برای قبول صورت حساب خود، فروشنده مانده حساب بانکی شما را ببیند. به همین ترتیب خرده‌فروشان فقط باید از شما این تأیید را داشته باشند که هنگام استفاده از دبیت کارت یا کارت اعتباری، مبلغ کافی برای تراکنش خود دارید.


رمزارز مونرو از رمزنگاری امضای حلقه‌ای استفاده می‌کند تا میزان اطلاعات مورد استفاده در تراکنش‌های رمز ارزها را کاهش دهد. این قابلیت به فرستنده و گیرنده تراکنش‌های XMR امکان تأیید تراکنش در حریم خصوصی را می‌دهد.

همچنین قابلیت‌هایی از جمله رمزگذاری قوی، بلاک چین ساده و عرضه بی نهایت آن باعث می‌شود ارز دیجیتال مونرو یک سکه با حریم خصوصی قوی باشد که آینده‌ای محکم را در پیش رو دارد.


مانند بیت کوین، مونرو از اثبات کار ارز دیجیتال برخوردار است. اثبات کار یا Proof of Work قطعه‌ای از داده‌ها است که تولید آن دشوار (پرهزینه و وقت گیر) است اما تأیید دیگران برای آنها آسان است و شرایط خاصی را برآورده می‌کند. برای اینکه یک بلوک توسط شرکت کنندگان شبکه پذیرفته شود، استخراج کنندگان باید اثبات کار را که تمام داده های موجود در بلوک را در بر می‌گیرد، تکمیل کنند.


اما برخلاف بیت کوین، مونرو از الگوریتم استخراج CryptoNote استفاده می‌کند و به روزرسانی پروتکل بلاک چین همچنان ادامه می‌یابد تا در برابر ASIC مقاوم باشد. هر ماینر ASIC برای استخراج یک ارز رمزپایه‌ی خاص ساخته شده است.


چگونه مونرو حریم شخصی را بهبود بخشیده است؟

ارز کامپیوتری مونرو نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را با استفاده از مفاهیم امضاهای حلقه و آدرس‌های مخفی کاهش می‌دهد.

امضاهای حلقه به یک شرکت کننده یا فرستنده، امکان می‌دهد تا هویت خود را از سایر شرکت کنندگان در یک گروه پنهان کند. امضای حلقه، امضای دیجیتالی است که یک عضو برخی از گروه‌ها (که به نام حلقه نامیده می شود) می‌تواند پیام را به صورت ناشناس امضا کند، به این معنی که هیچ کس (به جز امضا کننده واقعی) نمی داند کدام عضو پیام را امضا کرده است.


برای تولید یک امضای حلقه‌ای، پلت فرم رمزارز مونرو از ترکیبی از کلیدهای حساب فرستندگان استفاده می‌کند و آنها را با کلیدهای عمومی در بلاک چین قرار می دهد، این کار باعث می شود که تراکنش‌ها گذشته از آنکه منحصر به فرد باشد، خصوصی هم خواهد بود. این نحوه کار، امکان پنهان کردن هویت فرستنده را نیز فراهم می آورد، زیرا از نظر محاسباتی، غیرممکن است که از کلیدهای اعضای گروه برای تولید امضای پیچیده استفاده شود.


آدرس های مخفی، حریم خصوصی بیشتری را به تراکنش‌ها اضافه می‌کند، زیرا این آدرس‌های تولید شده به صورت تصادفی برای استفاده یک بار برای هر تراکنش از طرف گیرنده ایجاد می‌شوند. استفاده از این آدرس های مخفی امکان پنهان کردن آدرس مقصد واقعی یک تراکنش را فراهم می‌کند و هویت شرکت کننده و دریافت کننده را نیز پنهان می سازد.


گذشته از آن، حلقه تراکنش‌های محرمانه یا RingCT، پنهان کردن مبلغ تراکنش را ممکن می‌سازد. پس از موفقیت در پنهان کردن هویت فرستنده‌ها و گیرنده‌ها، عملکرد RingCT در ژانویه سال 2017 میلادی معرفی شد و برای کلیه تراکنش‌های انجام شده در شبکه مونرو اجباری گردید.کیف‌پول‌های مونرو کدامند؟

گسترش دهندگان مونرو تقریباً برای هر سیستم عامل کیف پول ساخته و کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری XMR در دسترس است. کیف پول Monero GUI کیف پول رسمی مونرو است که توسط توسعه دهندگان این ارز ایجاد شده است. اگر بخواهیم بهترین کیف پول‌های این رمزارز را در سال 2019 میلادی بررسی کنیم، به ترتیب عبارتند از :


1- کیف‌پول سخت‌افزاری Ledger Nano X: نوع جدید کیف پول سخت افزاری است که توسط شرکت Ledger SAS در سال 2019 راه اندازی شده است.

مطمئناً نسبت به سایر کیف پول‌های سخت افزاری دیگر از ویژگی‌های بیشتر و امنیت بهتری برخوردار است. کیف پول Nano X دارای یک باتری بوده و دارای بلوتوث است که می تواند با دستگاه‌های iOS و Android هم ارتباط برقرار کند.


2- کیف پول سخت افزاری اقتصادیLedger Nano S: این کیف 700 نوع کریپتوکارنسی، از جمله مونرو را پشتیبانی می‌کند و سازگار با کیف پول Monero GUI است.


3- کیف پول نرم‌افزاری Monerujo: این کیف اولین اپلیکیشن موبایل برای کیف پول مونرو بوده و تحت سیستم عامل اندروید کار می‌کند. اگر می‌خواهید به کسی بیت کوین پرداخت کنید و هنوز ناشناس باشید، می توانید با استفاده از کیف پول Monerujo این کار را انجام دهید.


کیف پول مونروجو با رمزارز مونرو ادغام می‌شود که از این راه می‌توانید ضمن محافظت از حریم شخصی خود، هر آدرس بیت کوین در جهان را مبادله کنید.


4- کیف موبایلی Cake Wallet: یک کیف پول چند زبانه آنلاین است که برای ذخیره مونرو استفاده می‌شود. این کیف قابل استفاده برای کاربران Android و Ios است. با این کیف، می‌توانید چندین کیف پول جدید ایجاد کنید و سرعت تراکنش‌های خود را تنظیم کنید. شما همچنین می‌توانید از ویژگی تشخیص چهره با کیف پول iOS برای امنیت بیشتر برخوردار شوید.


5- کیف موبایلی Edge Wallet: یک کیف پول چند ارزی برای کاربران اندروید و iOS است. هر دو سیستم عامل موبایل از مونرو پشتیبانی می‌کنند. این کیف پول مونرو را همیشه در موبایل خود به عنوان گزینه پشتیبان نگه دارید، زیرا استفاده از آن بی دردسر است و سریع تنظیم می‌شود.


6- کیف پول دسک‌تاپ با نام Atomic Wallet: این یک کیف پول دسک تاپ چند ارزی است که برای ذخیره بیش از 300 رمز ارز از جمله مونرو استفاده می‌شود. این کیف پول برای همه سیستم عامل‌های اصلی مانند Windows ،Mac ،Ubuntu ، Debian و Fedora و غیره در دسترس است.


7- کیف پول دسک تاپ با نام Monero GUI: کیف پول رسمی ارز دیجیتال مونرو است که توسط توسعه دهندگان این ارز ایجاد شده است. این یک کیف پول سنگین است که برای اجرای یک گره کامل مونرو مورد نیاز است، به همین دلیل برای استفاده از کیف پول Monero GUI باید تمامی بلاک چین مونرو را به طور کامل بارگیری کنید. هماهنگ سازی بلاک چین می تواند چند ساعت پس از بارگیری آن طول بکشد.


8- کیف پول کاغذی به نام Monero Offline: با استفاده از این تولید کننده آفلاین مونرو می‌توانید کیف پول کاغذی مونرو را به راحتی ایجاد کنید که یک جفت کلید خصوصی و اصلی چاپ می‌شود. شما همچنین می‌توانید مشخصات و کلیدهای مخفی را با استفاده از مونرو به دست آورید. اما کیف پول‌های کاغذی برای همه مناسب نیستند زیرا باید در استفاده از آنها بسیار محتاط باشید. وقتی کیف پول سخت افزاری مانند Ledger Nano S دارید، دیگر نیازی به کیف پول کاغذی ندارید.


9- کیف پول تحت وب MyMonero: یکی دیگر از کیف پول های رسمی مونرو است و نکته خوب این است که در سمت سبک‌تر کارها قرار دارد.


این بدان معناست که برای استفاده از این کیف پول نیازی به بارگیری کامل بلاک چین ندارید و می‌توانید بلافاصله با MyMonero شروع کنید زیرا این یک کیف پول وب است.


ـــــــــــــــــــــــ

درنهایت، مونرو رمزارزی ایمن با تمرکز بر روی حریم خصوصی کاربران است، گرچه کار با آن برای تازه کاران خیلی ساده نیست اما با ویژگی های جالبی که دارد گزینه ی مناسبی برای کاربرانی که برر روی حریم خصوصی خود حساس هستند به شمار می آید.همچنین بخوانید:


دیدگاه ها
تایید شده: 0 در انتظار تایید: 0 همه: 0 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود