به کانال تلگرام ما بپیوندید
 • BTC 58667.87
 • YFI 53172.32
 • MKR 5677.59
 • ETH 3663.13
 • AUTO 3060.35
 • YFII 2665.06

رمزارز استلار یا XLM چیست و هرآنچه باید از آن بدانید

رمزارز استلار یا XLM چیست و هرآنچه باید از آن بدانید
گلاره کیانی
نویسنده: گلاره کیانی

استلار امکان ایجاد، ارسال و تجارت ارزهای دیجیتالی و گونه‌های مختلف پول را فراهم می‌آورد همانند: دلار، پزو، بیت کوین، تقریباً هر چیزی. این شبکه به گونه‌ای طراحی شده است که همه سیستم‌های مالی جهان می‌توانند با هم در یک شبکه واحد کار کنند. استلار بدون مرز، بی حد و مرز و قدرتمند است.


مروری بر استلار

استلار در سال 2014 و با بنیانی تقریباً شبیه به ریپل متولد شد. در حقیقت باید بدانید که استلار را می‌توان شاخه یا فورک ریپل (XRP) دانست. بنیانگذار ارشد ریپل جد مک کیلب، با چند نفر از گسترش دهندگان بر سر مسائلی اختلاف نظر داشت که سبب شد در نهایت جد مک کیلب ریپل را رها کرده و روی این کوین کار کند.

در حالی که ریپل به ارائه راه حل برای انتقال بین بانک‌های سراسر جهان متمرکز است، استلار یک چهارچوب پرداختی غیر متمرکز و متن باز است که امکان انجام تراکنش‌های سریع و بین بانکی در سراسر جهان را میان دو رمزارز فراهم می‌کند. این رمزارز همانند سایر ارزهای رمزنگاری، با استفاده از فناوری بلاکچین فعالیت می‌کند. دارایی دیجیتالی بومی استلار اکس ال ام(XLM) نامیده می‌شود. 


با این حال، استلار می‌تواند از توکن‌های دیگر نیز پشتیبانی کند. لومنز به شبکه استلار و همه‌ی عملیات‌های آن قدرت می‌دهد.

به عبارت دیگر، استلار یک شبکه پرداخت بوده و لومنز نام ارز است.هر دوی انها توسط موسسه غیر انتفاعی stellar.org نظارت می‌شوند.


نکته: افراد گاهی به لومنز استلار می‌گویند، درست مانند افرادی که گاهی به XRP یاEther  را ریپل یا اتریوم میگویند. در همه موارد نام توکن را با نام پلتفرم یا شرکت اشتباه می‌کنند. این توکن استلار لومنز یا لومنز نامیده می‌شود. 


بنیانگذار استلار

جد مک‌کیلب (Jed McCaleb) برنامه نویس کامپیوتر و بنیانگذار شرکت ریپل است. پس از آن شرکت استلار را تاسیس نمود. او در چهارچوب eDonkey و Overet رمزارز استلار را ایجاد و در سال 2014 آن را معرفی کرد. همچنین او یکی از بنیان‌گذاران رمزارز ریپل بود که به دلیل اختلاف با سایر گسترش ‌دهندگان آن از این بنیاد جدا شد. در ادامه به بخشی از زندگی او نگاهی می‌اندازیم:


زندگی اولیه و آموزش

مک کیلب در فایتویل آرکانزاس متولد شد و در دانشگاه کالیفرنیا برکلی شرکت کرد. او سرانجام از درس خواندن منصرف شد و به شهر نیویورک نقل مکان کرد.


حرفه‌ی اولیه

در سال 2000، مک کیلب شرکت متاماشین (MetaMachine) را بنیان نهاد و برنامه eDonkey2000 خود را منتشر کرد. سام یگان در سال 2001 به او پیوست و به عنوان مدیرعامل شرکت فعالیت کرد. مک کیلب به عنوان CTO در این شرکت فعالیت کرده و به گسترش شبکه eDonkey همتا و همکار و همچنین شبکه اورنت (Overnet) و برنامه eDonkey2000 ادامه داد. در زمان اوج خود، شبکه در هر بازه مشخص بیش از 4 میلیون کاربر فعال داشت. در سپتامبر 2006، این شرکت با RIAA به توافق رسید و توافق کرد که این شرکت و مدیران ارشد آن "فوراً توزیع eDonkey  eDonkey2000 ، Overnet و سایر نسخه‌های نرم افزاری را متوقف کنند" و شرکت 30 میلیون دلار به RIAA پرداخت کند. 


در سال 2007، او دامنه Mtgox.com را با هدف ایجاد سایت معاملاتی برای Magic: The Gathering خریداری کرد. مک کیلب پس از حرکت به سوی ایده اصلی خود، این سایت را در اواخر سال 2010 به عنوان تراکنش گر بیت کوین که می‌تواند معاملات بیت کوین به دلار را پردازش کند، مجدداً تنظیم کرد. این وب سایت ظرف مدت چند ماه محبوبیت زیادی پیدا کرد. مک کیلب در فوریه 2011 این شرکت را به مارک کارپلیس فروخت و تا زمان فروپاشی آن در سال 2014، یک مالک اقلیت در این شرکت باقی ماند. 


در سال 2011، مک کیلب شروع به گسترش ارز دیجیتالی کرد که در آن تراکنش‌ها با اجماع اعضای شبکه که به پروتکل ریپل معروف است، تأیید شد که این روش با روش استخراج معادن بیت کوین متفاوت است. او دیوید شوارتز را استخدام كرده و قبل از افزودن آرتور بریتو به عنوان استراتژیست اصلی، سرمایه گذاری از جسی پاول را تأمین كرد. مک کیلب، کریس لارسن را به عنوان مدیرعامل شرکت جدید استخدام و به اوپنکوئین معروف شد. 


شغل بعدی

در سال 2014، او سازمان غیرانتفاعی بنیاد گسترش استلار با جویس کیم را برای ایجاد پروتکل منبع باز تأسیس کرد تا تراکنش‌های پولی مرزی از جمله ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال امکان پذیر شود. این سازمان در تاریخ 31 ژوئیه سال 2014 آغاز به کار کرد و 3 میلیون دلار وام از شرکت فناوری، Stripe دریافت کرد . این سازمان در ابتدا شبکه پرداخت خود را بر اساس چهارچوب ریپل که مک کیلب پیش‌تر گسترش داده بود پایه گذاری کرد اما در سال 2015 پروتکل اجماع ستاره ای را تصویب کرد. او به عنوان مدیر ارشد فناوری استلار فعالیت می کند. 


در ماه مه سال 2017، جد مک کیلب همچنین Lightyear.io یک ساختمان تجاری را در شبکه استلار راه اندازی کرد. لایت یر، استلار را تبدیل به اولین مرکز پرداخت جهانی و تراکنش‌گر ارز در حال گسترش می کند. در اکتبر سال 2017، لایت یر با IBM همکاری کرد تا با استفاده از ارز لومن استار، بانکداری بانکی را در اقیانوس آرام جنوبی راه اندازی کند. در سپتامبر 2018، مک کیلب مذاکره در مورد ادغام Lightyear و Chain.com و ایجاد یک بستر یکپارچه جدید با نام اینتر استلار(InterStellar) مصاحبه کرد.

نیویورک تایمز، مک کیلب را به عنوان یکی از 10 نفری که منجر به انقلاب بلاک چین در سال 2018 شده بود، نام برد.


کارهای بشردوستانه

مک کیلب مبلغ 50000 دلار XRP (در زمان اهدای عضو) را به مؤسسه تحقیقاتی اطلاعات ماشین سازی (MIRI) اهدا کرد و یکی از بزرگترین اهدا کنندگان آن شد. در فوریه 2018، مک کیلب به عنوان اهدا کننده جدید گروه ایمنی هوش مصنوعی OpenAI اعلام شدنکات تمایز استلار و لومنز

شبکه Stellar یک شبکه متن‌باز، توزیع‌شده و اجتماعی است که برای تسهیل انتقال میان ارزی از آن استفاده می‌شود.

سایر توکن‌ها را می‌توان در شبکه استلار ایجاد کرد مانند اتریوم. بلاک چین استلار می‌تواند انواع دیگر توکن را نیز در خود جای دهد، به عنوان مثال نسخه‌های دیجیتال از پول نقد می‌تواند برای کمک به تسهیل انتقال ارزش به وجود آید.

به دلیل اینکه نشانه‌ها می‌توانند صادر شوند، جابجا شوند و از طریق شبکه استلار انتقال داده شوند، استلار یکی از تنها انتخاب‌های شرکتها در کنار اتریوم است (اما نه تنها گزینه؛ برای مثال، شبکه ترون می‌تواند ICO ها را نیز مدیریت کند).مانند ریپل، استلار می‌تواند تراکنش‌های بین ارزهای پولی نقد و ارزهای دیجیتال را کنترل کند.هزینه‌های پایین (هر تراکنش دارای کارمزد کم - 0.00001 لومن دارد.)بلاک ‌چین استلار چگونه کار می‌کند

تراکنش‌های انجام شده در شبکه استلار به دفترکل مشترک توزیع عمومی یا بانک اطلاعاتی که توسط همه افراد در سراسر جهان قابل دسترسی است، اضافه می‌شود. 

به منظور تسریع و دقت بیشتر در دستیابی به تراکنش‌ها، استلار از روش اجماع منحصر به فرد خود استفاده می‌کند.


ویژگی‌های بلاک چین استلار:

 1. دارای دیتابیس غیرمتمرکز و باز 
 2. زمان تأیید هر تراکنش 3-5 ثانیه
 3. می‌تواند هزاران تراکنش در هر ثانیه را فعال کند
 4. از پروتکل اجماع استلار استفاده می‌کند
 5. تنظیم و قراردادهای هوشمند را فعال می‌کند
 6. توکن استلار Lumen نام دارد و توسط XLM مشخص شده است


اجماع استلار چگونه کار می‌کند


روش اجماع استلار به کاربران این امکان را می‌دهد تا تراکنش‌های سریع و ارزان داشته باشند، در حالی که در مورد اعتبار این تراکنش‌ها در گذر چند ثانیه به توافق برسند. 

هر شرکت‌کننده‌ای (یک گره نامیده می‌شود) که به اضافه کردن تراکنش‌های استلار به دفترکل جهانی کمک کند، می‌تواند شبکه کوچک خود را از سایر کاربران قابل اعتماد که با آن‌ها موافق است، انتخاب کند.

شبکه کلی استلار می‌تواند مشخص کند که یک تراکنش معتبر است و اجازه اضافه شدن به دفتر کل توزیع شده را دارد.


دو ویژگی مهم یک سیستم اجماع عبارت‌اند از: امنیت بالا ولحظه ای بودن.


یک الگوریتم اجماع زمانی "ایمن" است که هرگز نتواند برای شرکت‌کنندگان گوناگون نتایج مختلفی تولید کند. در همین حال، "زنده بودن"به این معنا است که الگوریتم هرگز در تولید نتیجه ناتوان نخواهد بود.


 به این معنی که گیر نخواهد کرد. روند رای‌گیری فدرالی(یک سیستم توافق گروهی از شرکت‌کنندگان را قادر می‌سازد تا تا به تصمیمی مشابه در مورد چیزی برسند: برای مثال، این که برای ناهار چه چیزی سفارش داده شود) از این جهت امن است که اگر نودی مقدار X را تایید کند، هیچ نود دیگری مقدار دیگری را تایید نمی‌کند. اما این که "چیز دیگری را تایید نمی‌کند" به این معنا نیست که حتما "چیزی را تایید می‌کند". ممکن است مقادیر مختلف بسیار زیادی در رای‌گیری شرکت داشته باشند، به طوری که هیچ یک حتی به حد آستانه «پذیرش» نیز نرسد. این به آن معنی است که رای‌گیری فدرال از زنده بودن بی‌بهره است.


پروتکل اجماع استلار از رای‌گیری فدرال به نحوی استفاده می‌کند که امنیت و زنده بودن را تضمین می‌کند. به طور خلاصه، ایده این است که چند رای‌گیری فدرال در خصوص مقادیر متعددی انجام شود تا یک مقدار از تمامی مراحل رای‌گیری SCP گذر کند. 

مقادیری که SCP به دنبال توافق بر سر آن است می‌تواند دفتر کل استلار یا سفارش ناهار یا هر چیز دیگری باشد، اما باید اشاره کرد که آن‌ها مقادیری نیستند که مراحل رای‌گیری فدرال SCP به آن رای‌داده یا آن را تایید کرده یا بپذیرند. در عوض، رای‌گیری فدرال بر سر گزاره‌هایی در مورد آن مقادیر انجام می‌شود. 


اولین مرحله از رای‌گیری فدرال در مرحله معرفی نامزد، در خانواده‌ای از گزاره‌هایی به شکل «من X را نامزد می‌کنم»، برای احتمالا تعداد زیادی از مقادیر مختلف برای X صورت می‌گیرد. هدف از معرفی نامزد، یافتن یک یا چند گزاره است که بتوانند مراحل پذیرش و تایید را بگذرانند. 

پس از یافتن نامزدهای قابل تایید، SCP به مرحله رای‌دهی می‌رود که در آن هدف یافتن تعرفه (ظرف حاوی یک مقدار نامزد شده) و حد نصابی است که بتواند به آن متعهد (committed) شود. اگر یک حد نصاب این تعرفه را تعهد کند، مقدار آن، نتیجه این مرحله از اجماع است. اما پیش از اینکه نودی بتواند تعرفه‌ای را تعهد کند، ابتدا باید تایید کند که همه تعرفه‌های کمتر لغو شده‌اند. 


این مراحل (لغو تعرفه‌ها جهت یافتن تعرفه‌ای که بتوان آن را تایید و تعهد کرد)، شامل چندین مرحله از رای‌گیری فدرال بر سر گزارش‌هایی در مورد تعرفه‌ها خواهد بود.


چرا استلار ارزشمند است

استلار یک کوین مفید و با ارزش است زیرا یک شبکه تبادل جهانی است که می‌تواند میزبانی هزاران تراکنش ارز و ارز در ثانیه را انجام دهد.

در واقع تراکنش بین ارزهای رمزپایه یا ارزهای فیات می‌تواند یک روند طولانی و گران باشد اما استلار به ما کمک می‌کند تا مبادلات، سریع و ارزان انجام شوند.

لومنز که در والت Blockchain.com پشتیبانی خواهد شد، برای پرداخت هزینه‌های تراکنش و حفظ حساب در شبکه استلار استفاده می‌شود.


با استلار پول بهتری دربیاورید

 API و SDK های استلار آماده هستند تا به شما در تغییر دنیای امور مالی کمک کنند و اتصالات ارزی شبکه می‌تواند حتی به یک شرکت کوچک، قدرت یک بانک بین المللی را بدهد.


تراکنش‌های ارزی

 از تراکنش داخلی غیر متمرکز استلار برای رمزنگاری، فارکس یا اوراق بهادار استفاده کنید. کاربران می‌توانند با استفاده از کارکرد ساده درون پلتفرم استلار، با بهره‌بردن از نشانه های ساخته شده تراکنش کنند.


کیف پول ‌های استلار

اگر قصد خرید ارزرمز استلار را دارید، ابتدا باید کیف پولی ایمن برای ذخیره استلار پیدا کنید. ما برای شما مجموعه‌ای از کیف پول های پرطرفدار و در دسترس را انتخاب کرده و در توضیحات زیر نام برده‌ایم:


  • کیف پول‌های سخت افزاری(Hardware Wallets): این نوع کیف پول کلیدهای خصوصی را در دستگاهی که به اینترنت متصل نیست ، ذخیره می کند.
  • ترزور(trezor): کیف پول سخت افزاری Trezor یک کیف پول سخت افزاری است که جایگزین Ledger Nano S است.
  • کیف پول قابل بارگیری(Downloadable Wallets): این نوع کیف پول کلید خصوصی شما را روی یک برنامه روی دستگاه تلفن همراه یا دسک تاپ شما ذخیره می کند.
  • کیف پول خورشیدی(solar wallet): کیف پول خورشیدی یک کیف پول ستاره ای با پشتیبانی چند امضا است.
  • کیف پول وبی(Web Wallets): کیف پول های وب سرویس هایی هستند که می توانید مانده حساب خود را مشاهده کنید، تراکنش‌های خود را مرتب کرده و آنها را امضا کنید.
  • کوین بیس(coinbase): Coinbase یک کیف پول وب سایت مبادله ای و نگهدارنده برای لومن است.
  • ریپل فکس(RippleFox): صادرکننده stablecoin CNY.
  • پاپایا(papaya): صادرکننده ارزهای رمزپایه مانند BTC ، ZRX ، BAT و ETH.
  • تمپو(tempo): ارائه دهنده مجوز حواله اروپا و صادرکننده stablecoin EUR.
  • کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس(Ledger Nano S Wallet): کلید خصوصی شما را به صورت آفلاین ذخیره می کند و با بسیاری از برنامه های وب و دسک تاپ ارتباط برقرار می کند.
  • کیف پول موبایل لابستر(Lobstr Wallet):  یک کیف پول ستاره ای است که دارای کلید بازیابی 2FA است  دیدگاه ها
  تایید شده: 0 در انتظار تایید: 0 همه: 0 دیدگاه

  دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود