به کانال تلگرام ما بپیوندید
  • BTC 58595.99
  • YFI 53088.0
  • MKR 5651.82
  • ETH 3669.22
  • AUTO 3040.74
  • YFII 2668.89

بلاک چین چهارچوب سیستم های مالی آینده خواهد بود!

بلاک چین چهارچوب سیستم های مالی آینده خواهد بود!
گلاره  کیانی
نویسنده: گلاره کیانی

پرین بورینگ بنیانگذار و رئیس اتاق تجارت دیجیتال، اولین و بزرگترین انجمن تجاری بلاک چین پایه است. بورینگ کار خود را به عنوان یک تحلیلگر قانون‌گذاری در مجلس نمایندگان آمریکا آغاز کرد و همچنین در امور مالی، اقتصادی، مالیات و سیاست مراقبت‌های اصولی از او مشورت می‌گرفتند.

قبل از تشکیل این اتاق، بورینگ مجری تلویزیون و برنامه‌ مالی بین‌المللی بود که در بیش از 100 کشور جهان برای بیش از  650 میلیون بیننده پخش می شد.


در بخش دوم این گفت‌و‌گو، بورینگ از آمریکا خواست كه به دنبال درج برنامه بلاک چین در سیزدهمین برنامه پنج ساله خود، با جمهوری خلق چین همگام شوند. او همچنین به تشریح تکامل استانداردهای صدور پول پرداخت و اظهار داشت که بلاک چین و ارزهای رمزپایه کلیدهایی برای غلبه بر چالش‌های پیش روی سیستم پولی فعلی هستند.


چین به مسابقه‌ی بلاک چین می‌پیوندد

 در 25 اکتبر 2019، شی جینپینگ(Xi Jinping) رهبر کشور چین در سخنرانی خود شرکت‌های این دولت را تشویق به "استفاده از فرصت" و سرعت بخشیدن به گسترش فناوری بلاک چین کرد. این یک رویداد مهم در چشم‌انداز فناوری کشور چین بود و چندین بیانیه عمومی قبلی را در مورد بلاک چین به نمایش گذاشت. این در حالی است که سهام 70 شرکت فناوری چینی با میزان قابل توجهی افزایش یافته، قیمت بیت کوین بالا رفته و جستجوی اینترنتی اصطلاح "بلاک چین" در وی چت برابر 60 شد. این فرصت به بنگاههای بزرگ محلی مانند غول رسانه‌های اجتماعی WeChat و بستر پرداخت AliPay چراغ سبزی داد تا با آزادی رو به پیشرفت، نوآوری کنند.

 بورینگ گفت:

"بلاک چین بخشی از برنامه پنج ساله سیزدهمین کشور دنیا، چین است. آنها می‌خواهند اولین کشوری باشند که رمزارز بانک مرکزی (CBDC) را صادر می‌کنند. سالهاست که منابع قابل توجهی را برای این فناوری سرمایه گذاری کرده‌اند و حداقل 80 اختراع را ثبت کرده‌اند، بنابراین آنها این کار را بسیار جدی می‌گیرند. سایر کشورها باید به این موضوع توجه کنند و مطمئناً ما می‌خواهیم كه آمریکا نیز در صدر این جریان قرار بگیرد. هم اکنون کشورهای بزرگ صنعتی در پيشرفت و دریافت اين تكنولوژی در حال پيشرفت‌های مهمی هستند و برای به دست آوردن ارزش اقتصادی كه اين صنعت ارائه می‌دهد، تلاش خود را انجام مي دهند. در همین حال، آمریکا خطری از سوی پتانسیل عظیم بلاک چین برای نوآوری و رشد اقتصادی خود ندارد."


بلاک چین در آینده قرار است در بسیاری از بخش‌ها از جمله خدمات مالی، امنیت سایبری، هویت دیجیتال و حریم خصوصی، مراقبت‌های بهداشتی، بیمه، زنجیره تأمین، مالکیت معنوی و موارد دیگر نقش اساسی را ایفا کند. ورود عمومی کشور چین به فضای بلاک چین، بسیاری را بر آن داشته است تا شرایط را نوعی "مسابقه فضایی" توصیف کنند، بسیاری از افراد بر این باورند که هر کس ابتدا به این فناوری تسلط پیدا کند، بر نسل‌های آینده نیز احاطه خواهد داشت. بورینگ گفت: 

"من فکر می‌کنم که این کار بسیار ممکن به نگر می‌رسد و کشور چین نیز می‌تواند رهبر سیاست‌های مالی و پولی شود و این نتیجه مستقیمی بر امنیت ملی ما خواهد داشت. بنابراین این فوق‌العاده مهم است و فکر می‌کنم بلاک چین نقش مهمی در آینده‌ی پول بازی خواهد کرد و آمریکا باید آن را جدی‌تر از آنچه اکنون و در حال حاضر هستیم، بگیرد."


 فیس‌بوک لیبرا و آزمایش پول در حال پیشرفت

 سال گذشته، از زمانی که غول رسانه‌های اجتماعی گسترش ارزهای رمزپایه را اعلام کرد، پروژه Libra فیس‌بوک در دنیای بلاک چین حاکم بود. از زمان رونمایی از این مقاله برای ارزیابی كلاهبرداری با پشتیبانی از تعداد منتخبی از ارزهای ملی، این پروژه تاكنون با نظارت جدی از طرف آمریکا و قانونگذاران اروپایی روبرو شده است.  این امر باعث شد که مارک زاکربرگ(Mark Zuckerberg) مدیر عامل این شرکت در اکتبر برای بازجویی به Capitol Hill احضار شود.


بورینگ گفت: "اعلامیه فیس‌بوک از سوی انجمن لیبرا، گفتگوهای بسیار مهمی پیرامون پول، آنچه در آن است و چگونه کار می‌کند را برانگیخته است. او گفت:

"سال گذشته هفتاد و پنجمین سالگرد توافق برتون وودز(Bretton Woods) بود كه سازمان ملل متحد پس از جنگ جهانی دوم با هم جمع شدند تا تركیه جدید پول جهانی را ایجاد كند. در توافق‌نامه برتون وودز بیان شده است که قیمت طلا 35 دلار در هر اونس و دلار آمریکا ارز جهانی خواهد بود، همه‌ی ارزهای دیگر ارزش خود را به دلار گره می‌زنند و می‌توانند به‌طور قانونی طلای آمریکا را درخواست کنند. در دهه 60، ما شروع به انتقال ارز فیات کردیم زیرا با آغاز کار آمریکا و کمبود کسری تجاری حفظ گره به طلا غیرممکن شد. در سال 1971، رئیس جمهور نیکسون(Nixon) روزنه‌ی طلا را بست و تا دهه 1980، همه‌ی کشورهای صنعتی به نرخ ارز یا نرخ ارز متغیر منتقل شدند. واقعاً حیرت انگیز است که نگاهی به عقب بیندازیم و آن را ببینیم که حتی در چند دهه پیش از این، جهان در یک نوع استاندارد طلایی قرار داشته و ما هزاران سال قبل از این، در استاندارد طلا بوده‌ایم. سیستم پولی جهانی امروز بلاتکلیفی زیادی را تجربه می‌کند و این آزمایش تا کنون هرگز انجام نشده است."


 آزمایش پولی تا کنون نتایجی را که در ابتدا بوسیله‌ی سیستم برتون وودز در نظر گرفته شده بود، به دست نیاورده است. بورینگ با اشاره به آمارهای مالی جهانی گفت: 

به بدهی جهانی نگاه كنید، صدها تریلیون دلار بدهی در سرتاسر جهان كه بیش از 200٪ از بازده اقتصادی جهانی را شامل می‌شوند. این یك مشکل سیستمی بوده و یکی از علائم ناشی از بدهی و تورم است، بیش از 20٪ از کل ارزهای فیات در سرتاسر جهان نرخ تورم بیش از 5٪ را دارند که این یک مشکل بزرگ به شمار می‌رود. هدف فدرال، ذخیره 2٪ از ارز فیات بوده تا این رقم را در چشم انداز جهانی قرار دهد. او تأکید کرد:

"سیستم مالی و پولی بین‌المللی شکست خورده است و ما رهبرانی در سراسر جهان داریم که می‌گویند سیستم فعلی بیمار بوده و نیاز ما چیز جدیدی است."


 در حالی که هنوز رتبه‌بندی فیسبوک با این وضعیت کنار نیامده است، گمانه زنی‌ها و تحلیل‌های صنعت تولید شده توسط این سازمان غول پیکر که در حال حاضر به 2.6 میلیارد کاربر در حال گسترش در فضای رمزنگاری دسترسی دارد، ورودی‌ها و بحث‌های های جدیدی را در مورد الگو‌های جدید پولی ایجاد می‌کند. بورینگ در پایان گفت: 

"مشكلات سیستم بین‌المللی پول و مالی آنقدر چالش برانگیز است كه می‌خواهد برای اصلاح آنها الگو چهارچوبی بكشد و آنچه فکر می‌کنم درباره بودن در جایی که امروز هستیم بسیار هیجان‌انگیز است من بر این باورم که ارز های رمزنگاری شده و فناوری بلاک چین برای دستیابی به آن تغییر الگو، پایه‌ و اساس بنیادی هستند و این همان چیزی است که من در حرفه خود بر روی آن شرط‌بندی کرده‌ام. "


همچنین بخوانید:


سرچشمه: بلاکچین‌نیوز


دیدگاه ها
تایید شده: 0 در انتظار تایید: 0 همه: 0 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود