به کانال تلگرام ما بپیوندید
  • BTC 58595.98
  • YFI 53131.68
  • MKR 5654.95
  • ETH 3663.69
  • AUTO 3050.75
  • YFII 2664.93

در پی هالوینگ اخیر نیروی رمزنگاری شبکه بیت کوین 32% کاهش یافت

در پی هالوینگ اخیر نیروی رمزنگاری شبکه بیت کوین 32% کاهش یافت
بابک کیانی
نویسنده: بابک کیانی

رخ هش بیت کوین در طی چند روز گذشته 32% کاهش یافته چرا که به دنبال رویداد هالوینگ، درآمد حاصل از استخراج ماینرها به میزان قابل توجهی کم شده است. این یکی از بزرگ‌ترین اصلاحات در تاریخ ارزهای رمزپایه به شمار می‌رود و ممکن است چالش‌های امنیتی ویژه‌ای را برای این شبکه ایجاد کند.


سقوط 32 درصدی نرخ هش بیت‌کوین

نرخ هش بیت‌کوین در پنج روز گذشته بطور چشمگیری کاهش یافته است. این نرخ از تاریخ 10 ماه می، بیش از 32% سقوط کرده و از حدود 136.098 میلیون تراهش (Th/s) به 91.265 تراهش رسیده است.


منبع تصویر: blockchain.com


نرخ هش یک معیار امنیتی بسیار مهم است. هر چقدر قدرت محاسباتی شبکه بیشتر باشد، امنیت آن بالاتر بوده و در برابر حمله احتمالی 51% مقاومت بیشتری دارد. به طور کلی، کاهش چشمگیر این نرخ، سبب می‌شود تا این شبکه بیشتر نسبت به چالش‌های امنیتی آسیب‌پذیر باشد.


این یکی از خطراتی بود که رویداد هالوینگ می‌توانست به وجود آورد. البته بیت‌کوین امن‌ترین شبکه موجود است اما با افت نرخ هش، حمله به آن آسان‌تر شده‌است.


به هر سو، همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید قدرت هشینگ بر روی شبکه و بطور گسترده توزیع می‌شود. حتی BTC.com، F2Pool، Pooling و AntPool که در این شبکه شناخته‌شده هستند، هنوز به کنترل حتی 51% از نرخ هش هم نزدیک نشده‌اند.منبع تصویر: blockchain.com

درآمد ماینرها به نصف کاهش یافت

یکی دیگر از پیامدهای مستقیم هالوینگ، کاهش درآمد ماینرهاست. از آنجا که پاداش استخراج‌گران از 12.5 بیت کوین در هر بلوک به 6.25 بیت‌کوین در هر بلوک کاهش یافته، در نتیجه درآمد آن‌ها به نصف رسیده‌است.

همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید، درآمد آن‌ها از حدود 19.253 میلیون در تاریخ 10 ماه می به 8.245 میلیون در روز 14 این ماه رسیده است.


کاهش پاداش در هر بلوک سبب فعال‌تر شدن ماینرها می‌شود. همچنین از کارافتادن بیشتر عملکردها می‌تواند به کاهش نرخ هش مرتبط باشد. با این حال، شبکه بیت‌کوین برای سازگاری متناسب خود با این رویدادها طراحی شده و به همین دلیل، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تنظیم سختی کار ماینینگ در آینده یک مسئله بسیار جدی خواهد بود و سبب کاهش چشمگیر این مشکل خواهد شد.

با کاهش نرخ هش، مدت زمان متوسط تأیید هر بلوک از 10 می تا کنون بیش از 100% افزایش یافته است.دیدگاه ها
تایید شده: 0 در انتظار تایید: 0 همه: 0 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود