به کانال تلگرام ما بپیوندید
 • BTC 58900.05
 • YFI 53639.82
 • MKR 5786.4
 • ETH 3804.35
 • AUTO 3111.0
 • YFII 2617.58

جمع بندی دنیای رمزارزها در یک دهه گذشته از زبان آرمسترانگ

جمع بندی دنیای رمزارزها در یک دهه گذشته از زبان آرمسترانگ
گلاره کیانی
نویسنده: گلاره کیانی

مدیرعامل کوین‌بیس (Coinbase) برایان آرمسترانگ(Brian Armstrong) در تاریخ 2 ژانویه، پستی را منتشر کرد و در آن نگر خود را درباره‌ی پیشرفت دنیای رمزارزها در گذر ده سال گذشته توضیح داد.

پست آرمسترانگ با بهره‌گیری از مقاله فرد ویلسون(Fred Wilson's) آغاز شده که پیرامون فناوری در یک دهه‌ی گذشته و بیت ‌کوین توضیح داده است. آرمسترانگ در این پست یادآوری کرد که دنیای رمزارزهای پیشرو در گذر این ده سال یک‌بار شکست خورده است. برخلاف همه‌ی تردیدهایی که در زمینه بقای بیت کوین وجود دارد آرمسترانگ بر این باور است که بازار رمزارزها پیشرفت کرده است.

"بیش از 379 مقاله نوشته شد که همه‌ی آن‌ها سقوط زودهنگام بیت کوین را اعلام ‌کردند. حال دیدیم که نه تنها بیت کوین زنده ماند، بلکه پیشرفت کرد و به دارایی برتر این دهه تبدیل شد. این افکار نادرست ثبت شد و ما یک درس مهم در مورد ماهیت بشر آموختیم: "بیشترین پیشرفت ها ایده‌های متضاد هستند که مردم در ابتدا آنها را رد کرده و مسخره می‌کنند."


 آرمسترانگ همچنین از این فرصت استفاده کرد و گفت صرافی رمزارزی کوین بیس در گذر یک دهه گذشته موفق بوده‌است، با وجود اینکه بسیاری فکر می‌کنند اینگونه نبوده. او نوشت:

 "وقتی به فکر راه‌اندازی کوین بیس افتادم، چند نفر به من گفتند که من دیوانه‌ شده‌ام که سعی دارم یک سرویس ارائه دهنده‌ی کیف پول را ایجاد کنم و تراکنش انجام دهم. بهترین هکرهای جهان در تلاش بودند تا وارد تراکنش‌های رمزنگاری شده و حتی Mt.Gox به همراه بسیاری دیگر ما را رد کرده بودند. با ترکیبی از شانس و مهارت، کوین بیس موفق به مهار حملات و ایجاد روش‌های جدید ذخیره‌سازی کلید شده که با گذشت هر سال بهتر هم می‌شود."


 از زمان راه‌اندازی کوین بیس در سال 2012، این شرکت در بیش از 100 کشور جهان فعالیت خود را گسترش داده است. کوین بیس همچنین محصولات مهمی را برای کمک به پذیرش رمزارزها و سهولت در استفاده از آن‌ها ایجاد کرده است.  این شرکت بورس جهانی، پول کامپیوتری (GDAX) را برای تجارت انواع ارزهای رمزپایه بوجود آورده است. کوین بیس همچنین یک برنامه API را برای گسترش‌دهندگان و بازرگانان ایجاد کرده تا برنامه‌هایی را بسازند و دستمزد خود را با رمزارزها بگیرند.

 او یادآوری کرد در حالی که نوشته‌های مربوط به فناوری بسیار فراگیر است، اما یک حس قوی همراه با رمزارز ها و بورس زنجیره‌ای وجود دارد.


آرمسترانگ نوشت:

 "من بر این باورم آنچه در این مسئله باعث احیا کننده بودن بحث‌های فناوری شده است (ایماکس در مقابل vim ،iOS در مقابل اندروید و ..) این است که زمانی که مردم یک سکه خاص را صاحب می‌شوند، یک تضاد ذاتی و عاطفی به خود می‌گیرند."


 اگرچه ممکن است این مورد پیش بیاید ، آرمسترانگ بیان کرد که این احساسات شدید به پیش‌برد دنیای کریپتو و بلاک چین کمک کرده است و در نتیجه بیش از یک ارز یا بلاک‌ چین به کسب درآمد رسیده‌اند.

 او جزئیات بیشتری را در پست خود ارائه می‌دهد که ده شیوه اصلی آرمسترانگ به شرح زیر است:

 • بیت کوین هرگز شکست نمی‌خورد: با وجود فراز و نشیب‌ها، بیت کوین به دارایی کامپیوتری برتر این دهه تبدیل شده است.
 •  کوین بیس موفق نشد: با گذشت سال‌ها، کوین بیس استفاده از رمزارزها را آسان‌تر کرده و تعدادی از محصولات اصلی خود را برای کمک به پذیرش‌کنندگان ایجاد کرده است.
 •  رقابت پدیدار شد: با بوجود آمدن رمزارزهای جدید و تغییرات پروتکل بلاک چین، رقابت‌ها در دنیای رمزنگاری افزایش یافته و این باعث نوآوری شد.
 •  حفظ خود در مقابل حباب‌ها و تنش‌ها: حتی با وجود حباب‌ها و سقوط‌هایی که به دنبال آن پیش آمد باز هم صنعت ارزهای کامپیوتری پیشرفت کرد و توجه سرمایه‌گذاران و شرکت‌های برتری را به سوی خود کشید.
 •  پذیرش این برنامه بیشتر از آنچه که انتظار می‌رفت طول کشید: برنامه نامتمرکز دی اپس(DApps) پس از اغاز به کار تا زمان ظهور برنامه دیفای (Defi) در امسال پذیرش کمی داشت.
 •  بسیاری از شرکت‌هایی که پیشنهاد آغاز کار کوین می‌دادند (ICO) نتوانستند به حرف خود عمل کنند، این در حالیست که آن‌ها پول زیادی به جیب زده‌اند.
 •  صرافی‌ها بیشترین سود را بردند: بهترین شیوه‌ی تجارت در 10 سال گذشته در دنیای ارزهای کامپیوتری، صرافی‌ها بودند.
 • پذیرش استیبل کوین (Stablecoin) افزایش یافت: به منظور حل عدم نوسانات پیرامون رمزارزها، stablecoin از شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک بیرون آمد.
 • نهادها رشد کردند: رمزارزها با پذیرش سرمایه‌گذارهای خرده فروش شروع به کار کردند اما در این مدت بسیاری از نهادها به آن پیوستند.
 •  قوانین: بیت کوین زمانی شروع به کار کرد که کاملاً قابل کنترل نبود اما اکنون ارزهای کامپیوتری به یک صنعت تنظیم شده تبدیل شده‌اند.


همچنین بخوانید:

 1. نسخه‌ی نخست نرم افزار نود بلاک چین تلگرام منتشر شد
 2. رمزارز لایت‌کوین (LiteCoin) چیست
 3. اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند

دیدگاه ها
تایید شده: 0 در انتظار تایید: 0 همه: 0 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود