به کانال تلگرام ما بپیوندید
  • BTC 58149.99
  • YFI 53532.76
  • MKR 5555.11
  • ETH 3788.76
  • AUTO 3105.83
  • YFII 2609.1

ارزهای رمزپایه بزودی جایگزین پول نقد می‌شوند اما چگونه و کجا؟

ارزهای رمزپایه بزودی جایگزین پول نقد می‌شوند اما چگونه و کجا؟
گلاره  کیانی
نویسنده: گلاره کیانی

به تازگی دویچه بانک (Deutsche Bank)به طرز جسورانه‌ای تاریخ را در مورد فراگیر شدن ارزرمزها آگاه کرده اما آنطور که مشخص است این رویداد پیش‌تر در قاره آسیا و بخصوص چین مورد شناسایی قرار گرفته‌است. اگر این گزارش واقعیت داشته باشد، آنچه که دلالان و سرمایه گذاران در این زمینه دوست دارند بدانند اینست که این رویداد چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ چشم‌انداز فعلی می‌تواند پیش‌بینی کننده‌ آینده باشد.


تحلیل‌گران از موافقت همگانی با آن گفتگو می‌کنند

دسته‌بندی رمزارزها به دست دویچه بانک انجام شده و شامل ارزهای کامپیوتری بانک مرکزی(CBDC) می‌شود که ضمن بحث در مورد بازخورد آن، ارزش توجه را دارد. مطمئنا تحلیلگران بعد از این تحقیقات نگرش بهتری نسبت به این رویداد پیدا می‌کنند که این حرکت‌ها به سوی راه‌حل‌ها متمرکز، رمزگذاری شده و جایگزین پول نقد خواهند شد.

این گزارش گام بعدی را برای پیشگیری از عقب افتادن در اقتصاد جهان، تلنگری بر پول نقد می‌داند، اگرچه این مفهوم جالب است اما هنوز هم با کمبود‌هایی همراه است، همانند این حقیقت که پذیرش جهانی، پذیرش دولت‌ها و جهش‌ها و مرزهای گسترده در فناوری امنیت سایبری نیاز به وقوع و آگاهی دارد و در نگر داشته باشید که جایگزین کردن رمز ارزها بجای پول سنتی نیاز به توجه و تمرکز بالایی دارد.

برای نمونه اگر رمزارز CBDC در یک کشور بزرگ موفقیت‌آمیز باشد و راهبرد تمرکز بر آن در دیگر کشورها اجرا شود، گمان می‌رود بیشتر سرمایه‌گذاران و بازرگانان در جهت بهره‌گیری از آن حرکت می‌کنند، چه بسا این حرکت تأثیر چشمگیری بر فناوری بلاک چین خواهد گذاشت.


آیا چین پیشرو این جریان است؟

با خبر رئیس جمهور چین پیرامون علاقه دولتشان به فناوری بلاک‌چین، این کشور همه تلاش خود را برای اجرای برنامه‌های عملی بکار برده و تضمین می‌کند که افراد و مشاغل بتوانند بااستفاده از این فناوری، تراکنش‌های ملی و بین المللی خود را به سرعت انجام دهند.

با این حال، تمرکز دولت بر روی این ایده نیست که علاقه‌مندان به کریپتو چینی را به سرمایه‌گذاری بیشتر در بیت کوین و یا دیگر رمزارزها تحریک کند ولکه دولت می‌خواهد تا تمرکز بیشتر بر روی بانک مرکزی چین یا PBoC باشد تا اولین رمزارز ملی جهان را راه‌اندازی کند.

براساس گفته‌های مقامات محلی، این طرح برای چند سال در حالت اجراست و مراحل اولیه را تمام کرده است. با پشتیبانی دولت در گذر سالها، سرعت توسعه افزایش می‌یابد و به ایجاد و آزمایش این پول ملی کمک زیادی می‌شود. مدیر عامل شرکت بیتمونکس ال ال سی(Bitmonex LLC)، شرکت تراکنش‌های رمزارزی برپاشده در مغولستان، درباره آینده یوآن کامپیوتری و چشم‌انداز روند اجتماعی شدن آن با کوین‌تلگراف چنین گفت:

"اگر بانک مرکزی نشانه‌های پذیرش انبوه و پتانسیل آن را داشته باشد، ایجاد تعادل مناسب بین تمرکززدایی و اقدامات تورمی برای بانک مرکزی، الویت دارد. این رمزارزهای پایدار و نشانه‌های بانک مرکزی ممکن‌ است تا سال 2030 وجود داشته باشند اما فکر نمی‌کنم این‌ها کاملاً جایگزین پول نقد شوند، با این حال احتمال آن وجود دارد."

یک گام کوچک و به همان سان پرخطر می‌تواند این باشد که بانک مرکزی به‌جای اینکه اجازه پیشرفت طبیعی ارزهای غیرمتمرکز را بدهد، ارزهای متمرکز را به عنوان گزینه‌های قابل قبول برای پذیرش اجتماع مورد استفاده قرار دهد.

معاون مدیر PBoC، موچانگچون (Mu Changchun) طی بیانیه‌ای در مجمع مالی چین تصریح کرد:

"واحد پول جدید ملی که به بازار عرضه می‌شود در یک سیستم دولایه، عملیاتی می‌شود و PBoC در صدر آن قرار دارد و بانک‌های تجاری مجاز، در ردیف دوم سیستم متمرکز قرار گرفته‌اند."

بررسی بیش از ۵۰ برنامه ثبت شده توسط بانک‌های چین نشان میدهد که طراحی ارز دیجیتال بانک مرکزی این کشور تنها در موارد محدود شبیه به کریپتوکارنسی خواهد بود.


میکو ماتسومورا(Miko Matsumura) بنیانگذار اورکوین(Evercoin)، در مکالمه‌ای که با کوین تلگراف داشت تأکید کرد که با توجه به قدرتی که بانک مرکزی چین دارد، می‌توان گفت تخمین گزارش دقیق است. او همچنین بر این باور است که احتمال آن وجود دارد که تا سال 2025 رویدادی مشابه در نیمی از کشورهای جهان رخ دهد و در ادامه افزود:

"فقط 20 ارز برتر ملی یا منطقه‌ای (به عنوان نمونه یورو)، زنده می‌مانند. در مورد ارزهای اینترنتی، مطابق اصل پارتو ارز برتر توانایی این را دارد تا 80 درصد از بازار اینترنت را به خود اختصاص دهد. مشخص نیست در میان ارزهای متمرکز و غیرمتمرکز کدامیک برنده شده و به ارز برتر تبدیل شود."


هم اکنون، دولت چین می‌تواند به همه‌ی تراکنش‌ها و دارایی‌های افراد نظارت کند.سی‌بی‌دی‌سی چین عملکرد ضعیف ارزهای متمرکز را به نمایش می‌گذارد و احتمالا ارزش کنترل داده‌های ارزشمند معاملات را می‌بیند که هم‌اکنون می‌تواند جریان مالی برای همه مردم را شامل شود.

کارآفرین و شریک مدیریت شرکت مورگان کریک، آنتونی پامپلیانو(Anthony Pompliano) با توجه به این موضوع با کوین‌تلگراف مصاحبه کرد و گفت:

"ارز منتخب فروشندگان مواد مخدر، پولشویی ها و تروریست‌ها هنوز پول نقد به شمار می‌رود."


با همه‌ی این حرف‌ها، به رده‌بندی رمزارزها باید توجه بیشتری شود چرا که سی‌بی‌دی‌سی‌های گوناگونی وارد بازار خواهند شد.با گمان اینکه در سال 2030 این رویداد به وقوع می‌پیوندد از نگر تئوریک چه اتفاقی می‌افتد که سی‌بی‌دی‌سی چینی به عنوان پول نقد عمل می‌کند و ضرورت وجود یوآن اصلی را از بین می‌برد؟

به‌طور خلاصه دولت باید مردم خود را از یوآن خلاص کند و به شهروندان امکان دسترسی به منابع مورد نیاز برای استفاده از رمزارزهای جدید را بدهد. بنابراین، با باور اینکه پیش‌بینی دویچه بانک پیرامون این امر واقعیت داشته باشد، این انتقال پول فقط افزونه‌ای از کاربران بلاک‌چین را در اختیار شما قرار می‌دهد که این یعنی یک قدم به تصویب ارزهای غیرمتمرکز نزدیک‌تر شده‌است.

در تجزیه و تحلیل پتانسیل سی‌بی‌دی‌سی این پرسش بوجود می‌آید که آیا احزاب متمرکز به کاربران اجازه می‌دهند از ارزهای غیرمتمرکز، بطور کامل جدا شده و در آن سرمایه‌گذاری کنند؟

با به وقوع پیوستن این رویداد، یک بازار کاملاً متفاوت برای کاربران بلاک‌چین پدیدار خواهد شد.


همچنین بخوانید:

  1. 10 پروژه بلاک‌چین پایه که جهان را دگرگون خواهند کرد
  2. راهنمای چگونگی خرید بیت کوین در ایران
  3. اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند

دیدگاه ها
تایید شده: 0 در انتظار تایید: 0 همه: 0 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود