به کانال تلگرام ما بپیوندید
  • BTC 58660.78
  • YFI 53091.21
  • MKR 5692.04
  • ETH 3659.99
  • AUTO 3060.05
  • YFII 2660.35

دولت روسیه در تلاش برای گسترش اقتصاد الکترونیک است

دولت روسیه در تلاش برای گسترش اقتصاد الکترونیک است
گلاره  کیانی
نویسنده: گلاره کیانی

نخست وزیر فدراسیون روسیه از کشور خود خواسته است تا گسترش اقتصاد کامپیوتری را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

بر اساس خبری که در روزنامه داخلی این کشور (RIA Novosti) در تاریخ 16 ژانویه منتشر شد، میخائیل میشاستین (Mikhail Mishustin) نخست وزیر این کشور که در اوایل این ماه در سمت خود تأیید شد به اولویت‌های اصلی کار خود اشاره کرده و نیاز به بازسازی نهادی را در روسیه بیان کرد.

میشاستین با بیان اینکه این کشور باید فناوری‌های نوین اطلاعاتی از جمله تدوین یک برنامه ملی را برای اقتصاد رمزارزی پیاده‌سازی کند، ابراز کرد:

"دولت باید به یک راه سعود ارزهای رمزپایه که برای مردم بوجود آمده، تبدیل شود"


پس از اعلام دولت و نخست وزیر پیشین روسیه (Dmitry Medvedev) پیرامون استعفای خود، میشاستین اظهارات خود را بیان کرد. این تصمیم در میان پیام رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین(Vladimir Putin’s) به مجلس فدرال گرفته شد که در این پیام او بخشی از تغییرات بنیادی در قانون اساسی این کشور را توضیح داد.


بلاک چین در شرکت‌های مهمی از کشور روسیه نقش مهمی ایفا می‌کند

شرکت‌های بزرگ روسی که دیگر کشورها سهم قابل توجهی در آن‌ها دارند، آغاز به آزمایش و بکارگیری فناوری بلاک چین در جنبه‌های گوناگون عملکرد خود می‌کنند.

در ماه دسامبری که گذشت، اپراتور شبکه انرژی روسیه(Rosetti) به صورت شفاف‌تری بیان کرد که در حال آزمایش بر روی یک راه‌حل بلاک چین پایه برای پرداخت اتوماتیک در بخش خرده فروشی و انجام تراکنش‌ها میان تولیدکنندگان انرژی، تأمین‌کنندگان انرژی و مصرف‌کنندگان آن است.

در ماه نوامبر سال گذشته، بزرگترین بانک روسیه (Sberbank) که بخش زیادی از آن متعلق به دولت است، راه‌حلی بزرگ برای توافق‌های بازخرید این کشور پیشنهاد کرد. برای این راهکار که از فناوری قراردادهای هوشمند برای خودکار کردن تراکنش‌های repo بین طرفین استفاده می‌کند، اجازه ثبت اختراع به این بانک داده شد.

بازیگران اصلی در دنیای رمزارزها و بلاک چین نیز نقش روسیه را در گسترش این صنعت تحسین می‌کنند. در سال گذشته، مدیر عامل صرافی رمزارزی و بزرگ بایننس چانگ پنگ ژائو(Changpeng Zhao)، با تمجید از استعداد برنامه‌نویسی از این کشور خارج شد و پوتین را به عنوان تأثیرگذارترین فرد در صنعت بلاک چین معرفی کرد.


کشور روسیه هنوز استانداردهای مشخص شده در زمینه ارزهای رمزنگاری شده را ندارد

با این حال، ارزهای کامپیوتری هنوز پایه قانونی محکمی برای ایستادن در کشور روسیه را ندارند. در سال‌های گذشته تلاش‌های بسیاری برای تعریف قانون Cryptocur ارز انجام شده است. در زمان‌های گوناگون و از سوی رئیس جمهور پوتین (دو بار)، دادگاه عالی داوری محلی و همچنین كارگروه اقدام مالی از قانون‌گذاران روسی خواسته شده است تا یک چارچوب نظارتی در این زمینه را معرفی كنند.

در ماه مه سال 2018 لایحه ارزهای رمزنگاری شده با عنوان "دارایی‌های مالی دیجیتال" بوسیله‌ی پارلمان روسیه تصویب شد اما به دلیل عدم تعریف مفاهیم کلیدی از جمله معدن رمزگذاری‌، رمزنگاری و ارز و نشانه‌ها، خیلی زود دوباره به بخش بازخوانی بازگشت.


ممنوعیت رمزارزها و بازگیری از بیت کوین

علاوه بر موارد پیشین در نوامبر سال 2019، اخباری مبنی بر اینکه روسیه ظاهراً ممنوعیت استفاده از ارزهای رمزنگاری شده بویژه شاخص ترین آنها یعنی بیت کوین را برای پرداخت کالاها و خدمات آماده کرده است، منتشر شد. دفتر مطبوعاتی بانک مرکزی روسیه درباره این موضوع اظهار داشت:

"اگر تصمیمی مبنی بر ممنوعیت ارزهای رمزپایه به عنوان وسیله پرداخت در سطح قانونی گرفته شود، ما پشتیبانی از این رویداد را  درست می‌دانیم."


همچنین بخوانید:دیدگاه ها
تایید شده: 0 در انتظار تایید: 0 همه: 0 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود