به کانال تلگرام ما بپیوندید
  • BTC 58871.86
  • YFI 53760.93
  • MKR 5838.26
  • ETH 3826.39
  • AUTO 3141.2
  • YFII 2618.54

کریگ رایت کیست؟ آیا او ساتوشی ناکاموتو سازنده بیت کوین است

کریگ رایت کیست؟ آیا او ساتوشی ناکاموتو سازنده بیت کوین است
گلاره  کیانی
نویسنده: گلاره کیانی

کریگ استیون رایت یکی از پرحاشیه‌ترین اشخاص در دنیای رمزارها، مردی ۴۹ ساله یک دانشمند علوم کامپیوتری و بازرگان استرالیایی است که در سال 2016 ادعا کرد فرد حقیقی پشت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو یعنی آفریننده بیت کوینبوده ولی این ادعا در جامعه رمزارز ها با گمانه‌زنی بسیار روبرو شد و از سوی عموم پذیرفته نشد.


ناکاموتو: آدام اسمیت ژاپنی

براساس گفته‌های رایت، او این نام را به احترام تومیناگا ناکاموتو انتخاب کرده‌است. این دست‌نوشته، ناکاموتو را با آدام اسمیت مقایسه می‌کند که بسیاری از مردم او را پدر اقتصاد مدرن می‌دانند. هنگامی که از رایت پرسیده شد آیا ایده‌های اقتصادی این اقتصاددان باعث شد که نام او را انتخاب کند، رایت پاسخ داد:

تا حدودی بله. او درباره پول و ماهیت منطقی موضوعات نوشته بود. شوگان (حکمران فئودال) در آن زمان در بحران مالی و کشمکش‌های اقتصادی قرار داشت. من به ایده‌های او علاقه‌مند بودم و خود را برادر او می‌دانستم. ناکاموتو بسیار جدی و ساکت بود ولی شخصیت کم‌حوصله‌ای داشت و به خودم گفتم چقدر شبیه من است.

زمانی که از رایت درباره نام کوچک ساتوشی پرسیده‌شد او گفت ساتوشی به معنای یادگیری هوشمند است و توضیح داد که این  نام به فردی اشاره می‌کند که به دانش نیاکان خود دسترسی دارد.


همچنین بخوانید: شاید یکی از این 10 چهره‌ی شناخته شده ساتوشی ناکاموتو باشد


جوانی و آموزش

رایت در سال ۱۹۸۷ از دبیرستان کالج Padua در بریسبان (Brisbane) فارغ التحصیل شد. اوبا عنوان یک آموزگار آکادمیک و محقق در دانشگاه Charles Sturt خدمت می‌کرد و در آنجا کار بر روی PhD خود را با نام "میزان خطر سیستم‌های اطلاعاتی" آغاز کرده‌بود.


رایت می‌گوید که دارای مدرک دکترا در رشته الهیات، مطالعات تطبیقی دینی و کلاسیک می‌باشد که در سال ۲۰۰۳ به او اهدا شده، اگرچه نگفته که کدام موسسه این دکترا را به او اعطا کرده‌است. رایت مدعی شد دکترای علوم کامپیوتر از دانشگاه چارلز استورت را از سال ۲۰۱۵ در پروفایل لینکدین خود دارد اما این دانشگاه به مجله آمریکایی فوربز گفته است که فقط دو کارشناسی ارشد به او اعطا کرده ومدرک دکترا به او داده نشده‌است.

او توانست چندین کتاب را به طور همزمان بنویسد و البته معتمد كلیسای متحد در New South Wales بشود.


اگرچه کریگ رایت مدعی است که ساتوشی ناکاموتو می‌باشد اما در ماه نوامبر در دادخواستی که در مورد پرونده دارایی‌های کلایمن ارائه شده‌بود، او بیان کرد که توانایی پرداخت ۵۰۰۰۰۰ بیت کوین به ارزش ۳.۷ میلیارد دلار را ندارد. دیو کلایمن (Dave Kleiman) یکی از متخصصان امنیت سایبری بود و بسیاری از افراد بر این باورند که او یکی از اولین گسترش‌دهندگان بیت کوین و فناوری بلاک‌چین بوده‌است. کلایمن در آوریل ۲۰۱۳ فوت کرد.


املاک کلایمن که توسط برادر او یعنی آیرا کلایمن (Ira Kleiman) اداره می‌شود پرونده‌ای در فوریه سال گذشته تشکیل داد و طی آن، رایت را به دزدی سدها هزار بیت کوین به ارزش ۵ میلیارد دلار پس از مرگ دیو کلایمن متهم کرده‌است.

گفته می‌شود که ساتوشی ناکاموتو بلاک‌های اولیه بلاک چین بیت کوین که به آنها بلاک‌های ساتوشی می‌گویند را استخراج کرده و در نتیجه باید میزان چشمگیری از این رمزارز را در اختیار داشته باشد.


پیشه و تجارت

رایت در زمینه فن‌آوری اطلاعات برای شرکت‌های گوناگونی از جمله OzEmail، K-Mart و شرکت بورس اوراق بهادار استرالیا و همچنین به عنوان مشاور امنیتی مهیندرا مشغول به کار بود. او ادعا می‌کند که طراحی نقش نخستین کازینوی آنلاین جهان (Lasseter’s Online برپاشده در آلیس اسپرینگز، محدوده شمالی) را که در سال ۱۹۹۹ به صورت آنلاین قرار گرفت انجام داده‌است. او به عنوان مدیر سیستم اطلاعات در شرکت حسابداری BDO کندالز نیز خدمت می‌کرد.


در سال ۲۰۰۴، رایت به دلیل توهین به دادگاه به دست دیوان عالی New South Wales محکوم شد و به دلیل نقض حكمی كه مانع از نزدیک شدن او به مشتریان سیستم‌های امنیت اطلاعات DeMorgan که در سال ۲۰۰۳ از آنجا استعفا داده‌بود می‌شد، به ۲۸ روز زندان محكوم شد. پس از تجدید نظر، این حكم به انجام خدمات اجتماعی طی ۲۵۰ ساعت کاهش یافت. در سال ۲۰۰۵ و همچنین در اعتراض بعدی  رایت، دادگاه عالی استرالیا در سال ۲۰۰۶این حکم را قطعی کرد.


رایت مدیرعامل شرکت فناوری Hotwire Preemptive Intelligence Group (Hotwire PE) بود که برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی بانک Denariuz، اولین بانک بیت کوین پایه‌ی جهان را بر عهده داشت اگر چه او با مشکلات قانون‌گذاری از سوی اداره‌ی امور مالیاتی استرالیا روبرو شد و در سال ۲۰۱۴ شکست خورد. رایت بنیانگذار شرکت رمزارزی DeMorgan Ltd است که ادعا کرده ۵۴ میلیون دلار AUD تخفیف مالیاتی از راه AusIndustry دریافت کرده‌است.


کرایگ رایت و دنیای بیت کوین

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵، دو تحقیق مشابه توسط Wired و Gizmodo صورت گرفت و نشان داد كه رایت احتمالاً مخترع بیت کوین بوده‌است.  با این حال گزارش‌های بعدی نگرانی هایی را مبنی بر اینکه رایت یک جعل دقیق را انجام داده مطرح کرد. ساعاتی پس از آنکه Wired  به انتشار ادعاهای خود پرداخت، خانه‌ی رایت در گوردون، نیوساوت ولز و یک ملک تجاری مرتبط به او در Ryde ،New South Wales  توسط پلیس فدرال استرالیا مورد حمله قرار گرفت. براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، این حمله بخشی از تحقیقات اداره‌ی مالیات استرالیا بوده است.


در ۲ می ۲۰۱۶، بی‌بی‌سی و اکونومیست مقالاتی را منتشر کردند که در آن گفته می‌شد رایت با استفاده از کلیدهای کریپتوگرافی ایجاد شده در روزهای ابتدایی گسترش بیت کوین، پیام‌هایی را به صورت دیجیتالی امضا کرده‌است. این کلیدها به طور جدایی‌ناپذیری با بلاک‌های بیت کوین که به گفته‌ی آنها توسط Satoshi Nakamoto ایجاد و یا ماین شده‌است، پیوند دارند.


در همان روز، یک وبلاگ در پستی در وب سایت www.drcraigwright.net رایت را با ساتوشی مرتبط کرد و پیامی را با ضمیمه‌ی امضای کریپتوگرافیک ارسال کرد. محقق امنیتی Dan Kaminsky در وبلاگ خود گفت که ادعای رایت یک کلاهبرداری است و جف‌گارزیک گسترش‌دهنده‌ی بیت کوین، تایید کرد که مدارکی که به دست رایت ارائه شده است، هیچ چیزی را اثبات نمی‌کند. همچنین Jordan Pearson و Lorenzo Franceschi-Bicchierai گفتند: "رایت به سادگی از یک امضای قدیمی از تراکنش بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی انجام شده‌بود استفاده کرده‌است."


پیش از این در گفتگویی با بی‌‌بی‌سی، رایت قول داده بود كه "اثبات فوق‌العاده ای برای ادعای استثنایی‌اش" ارائه دهد. او تاکنون توانایی ارائه‌ی مدرک درستی برای اثبات ادعایش، درخصوص گزارش رسمی ساتوشی و یا همکاری با گسترش‌دهنگان شناخته شده نبوده است و برای نشان دادن درستی حرف‌هایش درخصوص کلید خصوصی اصلی Satoshi Nakamoto GPG نمی‌تواند و یا نمی‌خواهد تلاش کند. روز پنجشنبه، ۵ می ۲۰۱۶ اندکی پیش از بسته‌شدن وبلاگش، ایمیلی برای یک سایت خبری ارسال کرد که در آن گفت "کریگ رایت با اتهامات کیفری و زندان دراز‌مدت در انگلیس روبرو است. رایت همچنین اظهار داشت:

"من به عنوان آفریننده بیت کوین منبع سرمایه‌گذاری‌های تروریستی بوده یا یک کلاهبردار جهانی هستم. حداقل توانایی یک کلاهبردار اینست که می‌تواند خانواده‌ی خود را ببیند اما من هیچ‌کاری نمی‌توانم انجام دهم."در ماه ژوئن سال ۲۰۱۶، London Review of Books  مقاله‌ای از Andrew O’Hagan درباره‌ی وقایعی منتشر کرد که بعداً در کتابش با نام "زندگی مخفی: سه داستان حقیقی" گنجانده شده‌است که در آن O’Hagan به درخواست تیم روابط عمومی رایت چندین هفته را با او می‌گذراند. همانطور که در کتاب نشان داده‌ شده‌ در باره‌ی معامله‌ای تجاری بین رایت و افراد مختلف از جمله کالوین ایر (Calvin Ayre) تنظیم شده بود. O’Hagan در طول مصاحبه‌های گوناگون رسانه‌ای خود  همراه رایت بود. او همچنین با همسر، همکاران و بسیاری دیگر از افراد درگیر در ادعاهای رایت مصاحبه کرد. رایت به O’Hagan گفت که یک کلید خصوصی نامعتبر را ایجاد کرده چون در نتیجه‌ی تعهدات قانونی که به عنوان بخشی از توافقنامه قبلی سیشل بود، توانایی تهیه‌ی رمز معتبر را نداشته‌است.


دفتر کپی رایت ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای خبری توضیح داد که اینگونه نیست و این که دفتر کپی رایت در این خصوص تحقیق نمی‌کند، مگر اینکه رابطه‌ی اثبات شده‌ای بین مدعی و نویسنده‌ی نام مستعار وجود داشته باشد. رایت در سال ۲۰۱۹ به Finder گفت که ساخت بیت کوین حاصل یک تلاش گروهی بوده و او این پروژه را ایجاد کرده و دیو کلایمن و هل فینی (Hal Finney) در این پروژه مشارکت کردند . سخنگوی رایت به فایننشال تایمز گفت:

"اولین معرفی آژانس دولتی کریگ رایت به عنوان ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت کوین بود"


پرسش‌های حقوقی

در فوریه ۲۰۱۸، Dave Kleiman دادخواستی را در دادگاه منطقه‌ای آمریکا برای منطقه‌ی جنوبی فلوریدا علیه رایت در مورد حقوق بیت کوینبه ارزش ۵،۱۱۸،۲۶۶،۴۲۷،۵۰ دلار ارسال کرد و مدعی شد رایت با کلاهبرداری بیت کوین و دزدی حقوق مالکیت، این مبلغ را بدست آورده‌است.


در ماه می سال ۲۰۱۹ گزارش شد که رایت با استفاده از قانون شکایت‌نامه‌ی رسمی انگلستان درباره‌ی تهمت، از افرادی که اختراع بیت کوین به دست او را نپذیرفتند شکایت می‌کند. رایت همچنین به ویتالیک بوترین بنیانگذار رمزارز اتریوم، که رایت را کلاهبردار نامیده بود و همچنین راجر ور، کارآفرین و مدافع اولیه‌ی بیت کوین اعلام شکایت کرد.


دیدگاه ها
تایید شده: 0 در انتظار تایید: 0 همه: 0 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود